fbpx

Andrzej Piaseczny

← Cofnij - lektorzy

MYŚLĄC O GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH, ZA KAŻDYM RAZEM MÓWIĘ: RODZINNE. TO UROKLIWE I NIEWYMAGAJĄCE GÓRY W KTÓRE MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z CAŁĄ RODZINĄ I CAŁE DNI OBCOWAĆ Z PRZYRODĄ I ŚWIĘTOKRZYSKIM KLIMATEM. POCZUJECIE I ZOBACZYCIE TE MIEJSCA, Z KTÓRYMI JA OBCUJĘ NA CO DZIEŃ.

 

„wszystko zaczęło się od - niekończącej się pasji do muzyki, do śpiewu, do ludzi, do życia”
Andrzej 'Piasek' Piaseczny urodził się w 1971 roku w Pionkach koło Radomia. Śpiewać zaczął już w szkole podstawowej. Po ukończeniu liceum studiował wychowanie muzyczne na WSP w Kielcach. Miał nadzieję podczas studiów spotkać osoby, z którymi mógłby założyć zespół. I tak się stało - w 1992 roku przyłączył się do grupy Mafia.

Zanim zespół nagrał debiutancką płytę, Piaseczny zorganizował w Kielcach swój pierwszy solowy koncert, wziął udział w konkursie młodych talentów we Wrocławiu, a także w Koncercie Debiutów podczas festiwalu w Opolu.

Pierwszy album zespołu, zatytułowany po prostu "Mafia", spodobał się wytwórni płytowej Zic-Zac, z którą później grupa podpisała kontrakt. Na płycie znalazły się między innymi cover utworu "Wishing Well" z repertuaru angielskiego zespołu Free, oraz "Krótka piosenka o... miłości", która stała się hymnem Festiwalu w Jarocinie '93.

W lutym 1995 roku ukazał się kolejny album Mafii - "Gabinety". Na płycie znalazły się nie tylko ballady, jak "Noce całe" (pierwszy singel zespołu, śpiewany zresztą przez Piasecznego do dziś), ale także mocniejsze, rockowe kawałki.

W 1995 roku niewielka wytwórnia płytowa Ara wydała płytę "Sax & Sex" Roberta Chojnackiego, saksofonisty grupy De Mono. Początkowy plan zakładał, że Piaseczny napisze tylko teksty do aranżacji Roberta, który w tym czasie zajmował się poszukiwaniem wokalistki. W rezultacie Andrzej zaśpiewał prawie wszystkie piosenki. W projekcie wzięła udział również Kayah. Utwory "Niecierpliwi", "Budzikom śmierć" czy "Prawie do nieba" nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów, a płyta odniosła ogromny sukces komercyjny - ponad 800 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

Rok później powstał album "Sax & Dance" - z nowymi, dyskotekowymi aranżacjami piosenek z "Sax & Sex". I na tym zakończyła się współpraca Piasecznego z Robertem Chojnackim. W listopadzie następnego roku ukazała się najbardziej popowa płyta Mafii - "FM". Singlami promującymi album były piosenki "W świetle dnia" i "Imię deszczu". Rok później grupa nagrała utwór "Wolność w nas" do filmu "Sara" Macieja Ślesickiego.

W styczniu 1998 roku ukazał się pierwszy solowy album Andrzeja Piasecznego, zatytułowany po prostu "Piasek". Już w marcu osiągnął status Złotej płyty. Znalazły się na nim takie piosenki, jak "Mocniej?", "Jeszcze bliżej" czy "Pogodniej (Złoty środek)" - piosenka z serialu "Złotopolscy", w którym od 1997 roku można oglądać wokalistę w roli Kacpra Górniaka. Serial nie był jego jedyną przygodą z aktorstwem - zagrał również Królewicza w sztuce "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków", wystawianej w szczecińskiej operetce.

Większość tekstów, jakie pojawiły się zarówno na płytach Mafii, jak i albumach solowych Piaska, została napisana przez niego. Teksty autorstwa artysty śpiewa również Ewa Bem (np. "Jak człowiek uparty"), Krzysztof Krawczyk ("Przytul mnie życie", "Wstyd nie błądzić raz") i inni polscy wykonawcy.

Audiobooki:

Projekt Legendy Świętokrzyskie – seria 10 audiobooków dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci