fbpx
 

Spotkanie dotyczące sali edukacyjnej w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich “Łysa Góra”

Spotkanie dotyczące sali edukacyjnej w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich “Łysa Góra”

W dniu wczorajszym (28 września 2021 r.) miało miejsce spotkanie dotyczące sali edukacyjnej, która powstanie w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra. Wspólnie z wykonawcami sali – firmą Trias z Warszawy oraz architektem wykonawczym Panem Wojciechem Głowackim z pracowni G2 Architekci z Kielc dyskutowaliśmy i ustalaliśmy wygląd oraz zakres tematyczny i techniczny sali.

Co do wyglądu ogólnego sali podtrzymaliśmy wcześniej ustaloną koncepcję, iż sala ta powinna nawiązywać wprost do legend, tajemnic, magii i czarów. Ten klimat osiągniemy miedzy innymi poprzez zamieszczenie na ścianach dużych panoramicznych zdjęć  – Gór Świętokrzyskich, osnutych mgłą, lasów z grą świateł i cieni i nutą mroczności. Obrazom towarzyszyć będą dźwięki – szepty, świst wiatru, szum listowia czy pohukiwanie puchacza.

W sali edukacyjnej będzie można zapoznać się z typologią mitów i obrzędami słowiańskimi. Przybliżymy też wydarzenia historyczne oraz przedstawimy zjawiska przyrodnicze do których nawiązują legendy świętokrzyskie. Odpowiemy na pytania –  jak powstało gołoborze?, do czego wykorzystany może być i dzisiaj dziurawiec zwyczajny czyli ziele św. Jana? Jak powstały Kielce? – oczywiście to tylko część zagadnień które poruszone będą w sali edukacyjnej.

Z pewnością nie zabraknie informacji o Kazaniach świętokrzyskich  uznawanych za jeden z najcenniejszych zabytków polskiego średniowiecza i najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim. Dokument ten został odnaleziony w bibliotece benedyktyńskiego klasztoru Św. Krzyża na Łysej Górze.

Wszystkie informacje zostaną przestawione w sposób niezwykle atrakcyjnym z wykorzystaniem nowoczesnych technik i multimediów.

Naszym celem jest połączenie edukacji (w tym możliwości realizacji lekcji opartych na podstawie programowej) z szeroko pojętą rozrywką.

Na antresoli nad salą edukacyjną, zamieszczony zostanie symulator lotu na miotle z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości  i okularów VR oraz kącik zabaw dla najmłodszych turystów.

Będzie też można zagrać w grę w której uczestnik musi przechytrzyć diabła.