fbpx

Jakub Porada

← Cofnij - lektorzy

Mijałem go na zbiegu Zagórskiej i Żeromskiego, w drodze na lekcje do ,,Śniadka’’. -Widział to kto? – pytał ze zdziwieniem kolega z klasy – żeby stawiać pomnik pszczole? Przypomniałem sobie dziadka, który latami próbował mnie zachęcić do pomocy w pasiece w Wiśniówce, a ja wolałem grać na gitarach z kolegami pod blokiem. Wkrótce dziadek umarł, pasieka przeszła w obce ręce, a zapasy miodu się skończyły. Ostał się z tych czasów jedyny w Polsce pomnik pszczoły miodnej. Obelisk przywołujący do mnie młodzieńcze wspomnienia niczym proustowska Magdalenka i zarazem zabytek, którego próżno szukać w innych miastach. Zobaczcie go koniecznie i nawiązując do wiersza księdza Twardowskiego, pamiętajcie o kochaniu ludzi, którzy zawsze za szybko odchodzą.

Jakub Porada urodzony 30 września 1969 w Kielcach- dziennikarz telewizyjny i radiowy oraz wokalista. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim, specjalizacja dziennikarska oraz studium wokalno-baletowe.


W czasach studenckich występował na deskach Teatru Muzycznego w Gliwicach, m.in. w musicalach "West Side Story", "Me and Me Girl", "Robber Bridegroom". W latach 80. grał w kapelach punk-rockowych i new romantic. Komponował teksty i śpiewał w zespole Lektik.


Na początku pracy dziennikarskiej był związany z katowickim ośrodkiem TVP, w którym prowadził programy przez pięć lat, oraz lokalnym oddziałem Radia Plus. Współtworzył TVN24, w którym od 2001 prowadził Poranki na zmianę z Anitą Werner. W latach 2001–2011 prowadził również programy, takie jak m.in.: Prosto z Polski, Dzień po dniu, Kalejdoskop oraz inne serwisy informacyjne, później został prowadzącym cyklu Polska na weekend i programu Pokaż nam świat w TVN24 BiS. Od stycznia 2012 prowadzi także codzienny serwis Express w TTV, a także podróżniczy cykl Porada na weekend w Travel Channel. Od 2019 r. prowadzi program telewizyjny emitowany przez Travel Chanel "Porada na wakacje. Zanzibar".


Ponadto zajmuje się prowadzeniem warsztatów i szkoleń medialnych. Jest autorem siedmiu książek: Chłopaki w sofixach (2011), Porada da radę (2014, 2015), Porada na Europę (2016), Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach (2016), Sztukmistrz w Tczewie, czyli mów, co chcesz. Poradnik skutecznego mówienia (2017) i Porada na Europę 2 (2018).

Audiobooki:

Projekt Legendy Świętokrzyskie – seria 10 audiobooków dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci